Akademia Miejska: Jak żyje się w mieście… roślinom?

Akademia-Miejska-2020-baner-IK

Akademia Miejska: Jak żyje się w mieście… roślinom?

27 lutego o 18:00 zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach Akademii Miejskiej!

W mieście nie mieszkają tylko ludzie. Podczas styczniowego spotkania dowiedzieliśmy się więcej o wrocławskich zwierzętach, a drugą w tym roku Akademię poświęcimyinnym nie-ludzkim mieszkańcom metropolii, czyli roślinom.

Agnieszka Bocheńska-Niemiec podczas wykładu opowie o historii zieleni w mieście, czyli o parkach, skwerach, rabatkach, działkach. W drugiej części spotkania razem z Aleksandrą Zienkiewicz i Filipem Markiem rozmawiać będziemy o wrocławskich roślinach. Czy jest ich wystarczająco dużo? Co im szkodzi? Jak o nie dbać? Jakie nowe zielone trendy pojawiają się we Wrocławiu? A przede wszystkim – dlaczego bez roślin miasto nie może istnieć?

Więcej o naszych gościach:

Agnieszka Bocheńska-Niemiec – architekta krajobrazu, graficzka. Laureatka licznych konkursów projektowych oraz autorka artykułów popularnonaukowych i naukowych. Zainteresowana psychologią środowiskową, czynnikami prozdrowotnymi oraz szeroko pojętą przestrzenią miejską. Pasjonatka kreatywnego działania i dziecięcej fantazji oraz prostych a zarazem funkcjonalnych rozwiązań projektowych. W badaniach naukowych stawia na interdyscyplinarność i współpracę.

Aleksandra Zienkiewicz – miłośniczka drzew, współzałożycielka i wieloletnia przewodnicząca Stowarzyszenia Ochrony Drzew "miastoDrzew". Pomysłodawczyni i liderka zwycięskich zielonych projektów do WBO (Drzewa dla Wrocławia, Zieleń dla Wrocławia), organizatorka wydarzeń związanych z drzewami w ramach Mikrograntów (Maj z drzewami, Jesień z drzewami, oba 2018 r.). Od ponad roku pracowniczka Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

Filip Marek – ogrodnik, florysta, nauczyciel. Wykłada rośliny ozdobne i florystykę we Wrocławiu, Opolu i Poznaniu. Specjalizuje się w roślinnych scenografiach, aranżacjach wnętrz i nasadzeniach miejskich. Współpracuje z najważniejszymi polskimi projektantami mody.

Spotkania odbywają się w Barbarze (ul. Świdnicka 8B). Wstęp wolny!

Na osoby, które wezmą udział w co najmniej trzech spotkaniach Akademii Miejskiej czeka certyfikat.

Więcej o cyklu:

Miasto to niezwykle skomplikowany i żywy organizm. Naszym celem jest wspólne zrozumienie przemian, jakim podlega w ostatnich dekadach Wrocław. Spotkania w ramach Akademii Miejskiej składają się z dwóch części: z wykładów prowadzonych przez specjalistów oraz dyskusji z praktykami zajmującymi się omawianymi tematami. Porozmawiamy o miejskim życiu zwierząt oraz roślin, a także o zmianie klimatycznej – największym wyzwaniu, przed jakim stoją współczesne miasta. W kwietniu oderwiemy się na chwilę od rzeczywistości, aby odkryć szalone i fantastyczne wizje metropolii idealnych, a na sam koniec semestru przyjrzymy się tematowi miejskich migracji.

27.02 | Jak żyje się w mieście... roślinom?

wykład: Agnieszka Bocheńska-Niemiec, goście: Aleksandra Zienkiewicz, Filip Marek

26.03 | Jak w mieście zmienia się… klimat?

wykład: Krzysztof Smolnicki, gość: Katarzyna Szymczak-Pomianowska

23.04 | Jak buduje się miasto… z fantazji?

wykład: Michał Duda, gość: Łukasz Wojciechowski

14.05 | Jak trafił tu... twój sąsiad? | wydarzenie towarzyszące Europejskiej Nocy Literatury

wykład: Manuela Pliżga-Jonarska, goście: Bartłomiej Ciążyński, Aleksandra Stachura

Organizator cyklu: Strefa Kultury Wrocław