Newsy

W poniedziałek 15 października w naszym Instytucie po raz kolejny wystąpił z prelekcją Jacek Rydlewski, uznany terapeuta i superwizor Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, wieloletni pracownik Instytutu Psychologii. Wykład nosił tytuł "Myślenie systemowe w terapii indywidualnej" i miał charakter otwarty. Rozpoczął się od przybliżenia słuchaczom kategorii myślenia systemowego, w kontekście biologicznym, filozoficznym, a następnie psychologicznym i praktyki terapeutycznej.

Od marca 2018 roku w Instytucie Psychologii działa Pracownia HR, której głównym celem jest zapoznanie naszych studentów z praktyką zawodową w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi (Human Resource Managment - HRM), a także pogłębianie kompetencji niezbędnych do pracy w działach personalnych, w roli trenerów biznesu, konsultantów, asesorów oraz specjalistów posługujących się coachingiem jako narzędziem rozwojowym. W działania Pracowni zaangażowani są przede wszystkim studenci ostatnich lat studiów oraz absolwenci, wykorzystujący zawodowo psychologię pracy i organizacji. Pracownia współpracuje z uczelniami wyższymi, instytucjami oświatowymi oraz przedsiębiorstwami. Jej działaniami kieruje dr Magdalena Ślazyk – Sobol z Zakładu Psychologii Zarządzania.

Od października tego roku wybrani studenci naszego Instytutu mają niepowtarzalną okazję uczestniczenia w pilotażowym kursie e-learningowym z zakresu gerontologii. Program kursu realizowany jest we współpracy z Uniwersytetem Nebraska w Omaha oraz Akademią Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Pomysłodawcami i autorami zajęć są: prof. Lyn Holley z Departamentu Gerontologii Uniwersytetu Nebraska w Omaha, dr hab. Grzegorz Żurek, prof. AWF we Wrocławiu oraz dr Alina Żurek z Zakładu Psychologii Klinicznej i Zdrowia naszego Instytutu, a adresowany jest do przyszłych psychologów, fizjoterapeutów, pedagogów i specjalistów dziedzin pokrewnych. W zajęciach uczestniczą studenci amerykańscy i polscy, w tym nasze studentki 5 roku psychologii: Marta Lenart, Maria Maćkowiak oraz Aleksandra Sandurska. Ma on charakter eksperymentu dydaktycznego, którego efekty opublikowane zostaną w czasopismach o zasięgu międzynarodowym.

Przedstawicieli naszego Instytutu nie zabrakło na tegorocznej XXI edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Pod jego szyldem 25 września odbył się warsztat zatytułowany "Czy rozwój cywilizacyjny zmienia nasze zmysły? Sprawdź swoją wrażliwość!". Zajęcia przygotowała i poprowadziła dr Agnieszka Sorokowska z Zakładu Psychologii Ogólnej naszego Instytutu, przy nieocenionym wsparciu i pomocy dra Tomasza Frąckowiaka, mgr Agnieszki Sabiniewicz i studentów Patryka Molskiego, Michała Pieniaka, Michała Stefańczyka, Marty Urbańskiej i Aliny Zimońskiej. Warsztat adresowany był do dzieci w wieku 5 - 8 lat.

Miło nam zakomunikować, że grono naszych pracowników powiększyło się o osobę dr Małgorzaty Gocman, która od października tego roku rozpoczęła pracę na stanowisku starszego wykładowcy w Zakładzie Psychologii Klinicznej i Zdrowia.

Miło nam przekazać informację, że mgr Agnieszka Sabiniewicz, doktorantka w naszym Instytucie, otrzymała grant w konkursie ETIUDA 6, organizowanym przez Narodowe Centrum Nauki. Stypendium doktorskie w wysokości 108 000 zł przeznaczony zostanie na realizację jej projektu badawczego "Poznawcze i osobowościowe korelaty pamięci węchowej", na który złożą się badania nad pamięcią węchową, związkami pamięci węchowej z procesami poznawczymi oraz korelatami pamięci węchowej.

Z radością informujemy, że do grona pracowników naszego Instytutu dołączył - na stanowisku adiunkta w Zakładzie Psychologii Ogólnej - dr Sylwester Orzechowski. Prowadzi on badania nad zachowaniami samodotykowymi (self-touching), rolą gestów w ewolucji języka i komunikacji interpersonalnej, a jego zainteresowania dydaktyczne obejmują komunikację niewerbalną, psychologię ewolucyjną oraz psychologię emocji i motywacji.

01.06.2018

Uprzejmie informujemy, że decyzją Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego otrzymał kategorię naukową A.