Newsy

Miło nam poinformować, że dr Jolanta Kowal z Zakładu Psychologii Osobowości naszego Instytutu jest współautorką nowoczesnej holistycznej metody nauczania przedmiotów w dziedzinie technologii informacyjno-komunikacyjnych o nazwie TCHAT. W ostatnim czasie okazało się, że metoda ta będzie wdrażana na kilku partnerskich uczelniach w ramach projektu Erasmus + CBHE (Capacity Building in Higher Education).

W czwartek 24 listopada w naszym Instytucie odbyło się pierwsze z cyklu otwartych spotkań "Kij w mrowisku! czyli gorące tematy, na które warto rozmawiać". Naszym gościem był profesor Bogusław Pawłowski, wybitny antropolog, autor dziesiątek publikacji naukowych, popularnonaukowej publikacji "Nagi umysł", a także ekspert w programie "Ślub od pierwszego wrażenia". Spotkanie poświęcone było problematyce związków monogamicznych, dyskutowano na nim kwestie ich ulotności oraz konsekwencji, z jakimi może się łączyć monogamia we współczesnym świecie.

W piątek 27 stycznia w Instytucie Psychologii odbyło się czwarte już spotkanie z cyklu "Kij w mrowisku! czyli gorące tematy, na które warto rozmawiać". Tym razem naszym gościem był Profesor Bogdan Wojciszke, niezwykle ceniony i popularny psycholog społeczny, autor książek "Psychologia miłości", podręcznika akademickiego "Psychologia społeczna" oraz bardzo bardzo wielu, cenionych w Polsce i na świecie artykułów naukowych.

W piątek 11 stycznia w naszym Instytucie gościła prof. dr. hab. Katarzyna Schier, wybitna uczona, psychoterapeutka, superwizorka Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego, autorka głośnej ostatnio książki "Dorosłe dzieci. Psychologiczna problematyka odwrócenia ról w rodzinie". Pani Profesor na co dzień pracuje w Katedrze Psychologii Klinicznej Dziecka i Rodziny na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, a pracę naukową z powodzeniem łączy praktyką kliniczną. Jest autorką ponad 100 publikacji naukowych, w tym ważnych, czytanych i dyskutowanych pozycji książkowych, prezentujących wyniki badań własnych oraz studia kliniczne.

Miło nam poinformować, że dr Anna Oleszkiewicz z naszego Instytutu otrzymała nagrodę za osiągnięcia naukowe w roku 2018, fundowaną przez Sekcję Badań nad Węchem i Smakiem Niemieckiego Towarzystwa Otorynolaryngologicznego.

W środę 29 listopada w naszym Instytucie gościła prof. Herta Flor, neuropsycholożka na Uniwersytecie w Heidelbergu, światowej sławy specjalistka w zakresie leczenia bólu, dyrektor naukowa Instytutu Neuropsychologii i Psychologii Klinicznej w Centralnym Instytucie Zdrowia Psychicznego w Mannheim, laureatka wielu prestiżowych nagród (m.in. Nagrody Naukowej Maxa Plancka) oraz członkini ważnych instytucji naukowych (m.in. Academii Europaea oraz Niemieckiej Akademii Nauk Leopoldina). Profesor Herta Flor przyjechała do Instytutu Psychologii na zaproszenie dr Joanny Piskorz i dra Marcina Czuba. Wygłosiła wykład pt. "From acute to chronic pain: the role of learning and cerebral plasticity". Wykład był tłumaczony i miał charakter otwarty.

Z okazji Światowego Dnia Życzliwości 21 listopada w Instytucie Psychologii miało miejsce spotkanie z Katarzyną Miller, psycholożką, psychoterapeutką, filozofką, pisarką, felietonistką, postacią tyleż cenioną i uznaną, co popularną i rozpoznawalną. Wydarzenie przebiegało pod hasłem „Perwersyjny smak trucizny”, zorganizowane zostało przy współpracy z czasopismem Zwierciadło, a jego tematyka oscylowała wokół najnowszej książki Katarzyny Miller pt. "Instrukcja obsługi ludzi toksycznych". Prowadziła je dr Marta Kochan – Wójcik z Zakładu Psychologii Klinicznej i Zdrowia.

W poniedziałek 29 października w Instytucie Psychologii gościła Zofia Milska - Wrzosińska, ceniona psychoterapeutka psychodynamiczna, superwizorka Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, współzałożycielka i szefowa Laboratorium Psychoedukacji. Zorganizowane wspólnie z wydawnictwem PWN spotkanie pod hasłem "Psychoterapia dziś. Rozmowy" miało charakter otwarty, zgromadziło pełną aulę słuchaczek i słuchaczy, a poprowadziła je dr Małgorzata Włodarczyk z Zakładu Psychologii Klinicznej i Zdrowia naszego Instytutu.

28 maja mieliśmy zaszczyt gościć w Instytucie Psychologii światowej sławy psychologa, legendę współczesnej psychologii społecznej - Profesora Philipa Zimbardo. Profesor zgodził się nas odwiedzić pomimo wielu innych zobowiązań, napiętego terminarza spotkań oraz sędziwego już wieku. Z uwagi na to ostatnie, spotkanie przebiegało w formule niewykładowej, a zebrana w Auli naszego Instytutu publiczność oraz goście mieli okazję zobaczyć nie tylko samego Profesora, ale też kilka nietypowych atrakcji, które na jego cześć przygotowali nasi studenci i doktoranci.

01.06.2018

Uprzejmie informujemy, że decyzją Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego otrzymał kategorię naukową A.

W ubiegły piątek 13 kwietnia w naszym Instytucie odbyła się I edycja Konkursu Wiedzy Psychologicznej dla uczennic i uczniów szkół średnich, dzięki któremu mogli oni zgłębić psychologię i relacje człowieka z jego środowiskiem społecznym. Wzięło w nim udział około 200 osób, z ponad 40 szkół z całej Polski.

14 grudnia w Instytucie Psychologii odbyło się kolejne już spotkanie z cyklu "Kij w mrowisku! czyli ważne tematy, na które warto rozmawiać". Tym razem naszymi gośćmi byli dr Wojciech Małecki z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Bogusław Pawłowski z Katedry Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Piotr Sorokowski z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz - niekwestionowana gwiazda i gość specjalny - Marek Krajewski, pisarz, autor kilkunastu popularnych powieści kryminalnych.