Marek Krajewski i wrocławscy naukowcy w IPs o literaturze

Zofia Garncarek

14 grudnia w Instytucie Psychologii odbyło się kolejne już spotkanie z cyklu "Kij w mrowisku! czyli ważne tematy, na które warto rozmawiać". Tym razem naszymi gośćmi byli dr Wojciech Małecki z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Bogusław Pawłowski z Katedry Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Piotr Sorokowski z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz - niekwestionowana gwiazda i gość specjalny - Marek Krajewski, pisarz, autor kilkunastu popularnych powieści kryminalnych.

Hasłem, które przyświecało organizatorom spotkania było  pytanie "Czy dzięki książkom stajemy się lepszymi ludźmi?". Inspiracją zaś stanowiły wyniki opublikowanego przez wrocławskich naukowców (W. Małeckiego, B. Pawłowskiego i P. Sorokowskiego) oryginalnego i niezwykle pomysłowego eksperymentu. Artykuł pod tytułem "Literary Fiction Influences Attitudes Toward Animal Welfare" ukazał się w grudniu 2016 roku w czasopismie PLOS (link do artykułu: http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0168695).

Goście zaprezentowali wyniki swoich badań, ujawnili kulisy powstawania wyjątkowej manipulacji eksperymentalnej, której autorem był - nie kto inny - jak Marek Krajewski oraz wzięli udział w dyskusji o tym czy czytanie książek rzeczywiście może wpływać na naszą osobowość, postawy i moralność. Po spotkaniu można było porozmawiać z pisarzem oraz otrzymać od niego autograf.

Dziękujemy za liczne przybycie i zaangażowanie!