Walka o prawa ludności rdzennej w kontekście antropologii brazylijskiej na przykładzie badań wśród ludu Pataxó ze stanu Bahia

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej zaprasza na pierwsze z cyklu seminariów naukowych „Spotkania na Szewskiej” – Walka o prawa ludności rdzennej w kontekście antropologii brazylijskiej na przykładzie badań wśród ludu Pataxó ze stanu BahiaGościem wydarzenia będzie dr Anna Kurowicka, która zapowiada je następująco:
Pamiętam bardzo dobrze, że kiedy zaczynałam studiować etnologię (wtedy jeszcze nie antropologię) w Uniwersytecie Wrocławskim mało kto wiedział co to za dyscyplina i co tak naprawdę studiuję. Mieszkając w Brazylii przekonałam się, że tam sytuacja wygląda zupełnie inaczej – antropologia od początku swego istnienia zajmuje ważną pozycje „pośrednika” między ludnością rdzenną a państwem. Wiąże się to z jednej strony ze współpracą z instytucjami rządowymi, z drugiej jednak wielu antropologów, czując moralne zobowiązanie, angażuje się czynnie w walkę o prawa ludności rdzennej.Zapraszam serdecznie na wykład gościnny w Uniwersytecie Wrocławskim, podczas którego podzielę się moim doświadczeniem antropologicznych badań wśród ludu Pataxó, które stanowią przykład tego, jak w praktyce wygląda praca antropologa i etnografia w brazylijskim terenie.Biogram:
Anna Kurowicka, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego (2004), Doktor antropologii w Uniwersytecie Barcelońskim, Hiszpania (2017). Aktualnie członkini grupy badawczej NEPE (Nucleos of Studies and Researches in Ethnicity) w Uniwersytecie w Recife, Pernambuco, Brasil. Współpracuje z ANAI (National Associacion for Indigenist Action). Mieszka i pracuje w Brazylii od ponad 10 lat, prowadząc tam badania na tematy etniczności i współczesnych ruchów etnopolitycznych.Gdzie i kiedy:
czw. 26 stycznia 2023, 12.30
Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej, ul. Szewska 50/51
sala nr 3