#50
W 2022 roku świętujemy 50-lecie utworzenia na Uniwersytecie Wrocławskim przez prof. Stanisława Pietraszkę pierwszych w Polsce studiów kulturoznawczych! Z tej okazji organizujemy szereg wydarzeń, podczas których będziemy celebrować nasz złoty jubileusz.
Plan wydarzeń:
27.04.2022 r. godz. 17.30
PATIO ABSOLWENTÓW: SŁOWO
Cykl spotkań z naszymi dawnymi studentami i studentkami, którzy zajmują się działalnością kulturotwórczą – literaturą, sztukami wizualnymi, ale też z osobami prowadzącymi instytucje kultury.Gośćmi pierwszego spotkania są poetką Iloną Witkowską (m.in. Wrocławska Nagroda Poetycka „Silesius” za debiut „Splendida realta”, nominacja do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej) oraz z poetą, prozaikiem, dramaturgiem Filip Zawada (finalista Nagrody Literackiej Nike, nominacja do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius czy Nagrody Literackiej Gdyni).
25.05.2022 r. godz. 18.00
PATIO ABSOLWENTÓW: CZYN
Kolejne spotkanie w ramach cyklu "Patio absolwentów" odbywa się pod hasłem "CZYN". Naszymi gośćmi są Dominika Kawalerowicz, dyrektorka powstałego w tym roku Wrocławskiego Instytutu Kultury, Stanisław Abramik, kierownik PR Stowarzyszenia Nowe Horyzonty oraz Barbara Celebucka, koordynatorka projektu Inne Centrum.
13.06.2022 r. godz. 12.00
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej dedykowanej prof. Stanisławowi Pietraszce na budynku Szewska 50/51. Wydarzeniu towarzyszyć będzie performans JAKOŚCI WARTOŚCI w wykonaniu kulturoznawczej grupy rapowej kierowanej przez prof. Mirka Kocura.
13.06.2022 r. godz. 17.00
Inauguracja Wykładów im. Stanisława Pietraszki
Wykład prof. Doroty Głowackiej (University of King's College, Hallifax)
„Zaginiony świat” wschodnioeuropejskich Żydów w perspektywie pojęcia „ludobójstwa kulturowego” ludów rdzennych"
23.06.2022 r. godz. 15.00-...
KULTURNATYWA'22
godz. 15.00
Inauguracja Kulturnatywy'22 na Patio. Otwarcie wystaw prezentujących rezultaty projektów badawczych studentów i studentek kulturoznawstwa. Przyglądać będziemy się m.in. przemianom naszego życia w mediach społecznościowych, obiektom z zakresu archeologii mediów, utraconym nadziejom, migracjom, a także obrazom wojny w Ukrainie.
godz. 16.15
W tunelu prowadzącym na patio zaprezentowane zostaną prace dotyczące przyszłych i możliwych wspólnot wielogatunkowych, insta cenzury i świata widzianego oczami maszyn.
godz. 17.30
PATIO ABSOLWENTÓW: SZTUKA
Na patio spotkamy z dawnymi studentami i studentkami kulturoznawstwa. Tym razem motywem przewodnim rozmowy będą sztuki wizualne. Z reżyserką Martyną Majewską, fotografem Łukaszem Rusznicą i artystą intermedialnym Maćkiem Bączykiem rozmawiać będzie Piotr J. Fereński.
godz. 19.00
SLAM KULTUROZNAWCZY
Slam kulturoznawczy to spiętrzenie reguł do poziomu 1000. Moment, w którym ilość przepisów i regulaminów zaczyna na siebie nachodzić tworząc nowy, super-otwarty sposób doświadczenia. Już nie tylko tekst. Już nie tylko performens. Dozwolone są wszelkie formy witch craftu, kampu, vogue’u czy amatorstwa. Można mówić, śpiewać, grać, tańczyć i co tylko jeszcze przyjdzie Wam do głowy. Każda z prezentacji może trwać maksymalnie 3 minuty. Można w parze, można w trójkę. Gospodarzem kulturoznawczego slamu będzie Kamil Kawalec, wrocławski kulturoznawca, który z poezją jest za pan brat.Obowiązują zapisy przez formularz: https://tiny.pl/9b433godz. 20.30: DJ set: DJ PomnikPod pseudonimem DJ Pomnik (z włoskiego: dj Monumento) ukrywa się Maciek Bączyk, kulturoznawca i artysta z Wrocławia. Niczym kwiat paproci w noc świętego Jana pojawia się bardzo rzadko, najczęściej aby celebrować wyjątkowe wydarzenia. Spodziewajmy się materiału eklektycznego i kuriozalnego, z nieodzowną nutą melancholii i surrealizmu. Nie obejdzie się oczywiście bez pozycji monumentalnych (hymny szkół, bicie w dzwony i krzyk człowieka obdzieranego ze skóry).godz. 23:00 – zamknięcie Kulturnatywy’22
Wszystko, co dobre, szybko się kończy lub „to se ne vrati”.godz. 23:15 – afterparty w Art Cafe Kalambur
Jeśli komuś będzie mało świętowania, można udać się po sąsiedzku do Art Cafe Kalambur.
15-17.09.2022 r.