Co się dzieje w laboratoriach humanistycznych?
W środę (09.04) zapraszamy do udziału w dyskusji panelowej "Co się dzieje w laboratoriach humanistycznych" połączonej w premierą książki "Laboratorium humanistyczne: od projektu do archeologii" pod redakcją Aleksandry Kil-Matlak, Jacka Małczyńskiegi i Doroty Wolskiej.
W dyskusji udział wezmą dr hab. Tomasz Majewski, prof. UJ, dr hab. Marta Rakoczy, prof. UW, dr hab. Agata Skórzyńska, prof, UAM oraz redaktorzy: dr Aleksandra Kil-Matlak i dr Jacek Małczyński. Spotkanie poprowadzi dr Katarzyna Liszka.
Dyskusji towarzyszyć będzie prezentacja fanzina "ATLAS. Laboratorium humanistyki" autorstwa Macieja Bączyka.
"W książce poszukujemy genealogii współczesnych laboratoriów humanistycznych. Interesuje nas zwłaszcza to, co świadczy o ich specyfice i odróżnia je od przyrodniczych krewnych. Czy o laboratoriach humanistycznych i przyrodniczych można myśleć w kategoriach pokrewieństwa? A może relacje między nimi widzieć trzeba poza opozycją między humanistyką a naukami przyrodniczymi i ścisłymi? Jeśli wraz z rozwojem nowoczesnej nauki laboratorium zostało zawłaszczone przez przyrodoznawstwo, to czy możliwe jest jego odzyskanie dla humanistyki w sposób respektujący jej autonomię? Czy laboratorium może stanowić remedium na jej problemy w obliczu walki o swe miejsce w neoliberalnej akademii i konieczności zabiegania o społeczną atencję?Z naszego punktu widzenia laboratorium humanistyczne nie powinno naśladować przyrodniczego, lecz raczej działać na zasadzie mimikry, podważając autorytet, na którym się opiera. Tylko tak humanistyka może realizować swą (auto)krytyczną funkcję – kwestionować własne reguły, afirmować niepewność i prawo do błądzenia, zdewaluowane w kapitalistycznym, nastawionym na sukces porządku wiedzy".[Aleksandra Kil-Matlak, Jacek Małczyński, Dorota Wolska]Autorzy i autorki:Karolina Charewicz-Jakubowska
Aleksandra Kil-Matlak
Mirosław Kocur
Krzysztof Łukasiewicz
Jacek Małczyński
Rafał Nahirny
Adam Pisarek
Joanna Sieracka
Dorota Wolska
Magdalena Zamorska