Wykład dr. Gustavo Delgado Parra

W ramach współpracy między Instytutem Muzykologii a Wydziałem Muzyki (Facultad de Música - FaM) Narodowego Uniwersytetu Autonomicznego Meksyku (UNAM), organista i kompozytor dr Gustavo Delgado Parra odwiedzi Instytut Muzykologii i wygłosi wykład pod tytułem:

"Meksykańskie organy historyczne, główne aspekty budowy i repertuar".

("Órganos Históricos Mexicanos, principales tendencias constructivas y repertorios").

Wykład (w języku angielskim) odbędzie się na żywo w Instytucie Muzykologii w sali 107 i będzie dostępny online w aplikacji Teams w grupie "Instytut Muzykologii-Otwarte Seminarium".

Serdecznie zapraszamy w środę 21 czerwca o godz. 15.00.

Foto Gustavo Delgado(1)

Gustavo Delgado Parra – uzyskał stopień doktora muzykologii "Cum Laude" na Politechnice w Walencji (Hiszpania). Ukończył także studia podyplomowe (Master) w zakresie organów, kompozycji i muzyki dawnej w Sweelinck Conservatorium w Amsterdamie (1988-1990) oraz w Hogeschool voor de Kunsten Utrecht (1990-1992). Do grona jego pedagogów należą: Gustav Leonhardt (klawesyn), Ton Koopman i Jacques van Oortmerssen (organy), Manuel Enríquez, Federico Ibarra i Daan Manneke (kompozycja). Jest członkiem Meksykańskiej Akademii Nauk (AMC), przewodniczącym Meksykańskiej Akademii Dawnej Muzyki Organowej (AMMAO) i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Organów Barokowych (FIOB). Jest również laureatem kilku międzynarodowych konkursów kompozytorskich: First Prize Absolute Concorso Roco Rodio (Włochy) oraz Albert Schweirzer Preis (Holandia), w roku 2008 otrzymał wyróżnienie w ramach nagrody Musicology Prize of the Casa de las Américas. Prowadzi działalność pedagogiczną w zakresie gry na organach na Wydziale Muzyki (UNAM) Uniwersytetu w Meksyku (UNAM). Wraz z organistką Ofelią Gomez Castellanos koordynował kilka projektów renowacji zabytkowych meksykańskich organów. Jako organista i wykładowca występował w Europie, USA, Azji i Meksyku. Nagrał płyty kompaktowe na zabytkowych organach w Meksyku i Europie. W latach 2008-2009 odbył staż naukowy na Wydziale Muzyki Uniwersytetu w Oxfordzie (Queens College), a w 2019 roku wykładał jako Visiting Professor na Uniwersytecie w Cambridge oraz na Uniwersytecie w Lipsku (HMT).

organo catedral Mex