Dni Psychologii " Seks, narkotyki i neuronauka- czyli jak działa nasz mózg?"

W dniach 27-30 maja odbyła się kolejna edycja Dni Psychologii, pod tytułem: Seks, narkotyki i neuronauka- czyli jak działa nasz mózg?

Dni Psychologii – to tradycja wrocławskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Psychologii, które działa przy naszym Instytucie. Coroczne obchody mają  formę popularnonaukowej konferencji skierowanej zarówno do pasjonatów psychologii, jak i jej amatorów, a celem jest szerzenie i propagowanie rzetelnej wiedzy psychologicznej.
Tegoroczna edycja, utrzymana w klimacie neuropsychologii, przeniosła się do przestrzeni Internetu, przybierając formę otwartych wykładów i warsztatów dotyczących sekretów działania ludzkiego mózgu. Odbyło się aż pięć pasjonujących wykładów oraz warsztat.
Czwartek 27 maja
Wydarzenie otworzył wykład prowadzony przez Anastazję Ruban - "Doświadczenie psychodeliczne- dezintegracja "ja": neuronalne korelaty i znaczenie w psychoterapii", który przyciągnął dziesiątki osób zainteresowanych nieco kontrowersyjnym tematem substancji psychodelicznych i badań nad ich zastosowaniem w terapii.

Tego samego dnia odbył się również warsztat na temat skutecznych technik zapamiętywania, prowadzony przez  Ewę Bensz-Smagałę “Zmysłowy mózg - czyli jak działa nasza pamięć”, podczas którego uczestnicy poznali metody przydatne nie tylko podczas sesji egzaminacyjnej!

 

Piątek 28 maja

Piątkowym popołudniem odbył się kolejny webinar, podczas którego neurokognitywistka i badaczka Alicja Bińskowską obaliła wiele mitów i przekonań dotyczących jednej z najbardziej popularnych, psychoaktywnych substancji:  “Mózg na haju. Wpływ konopi na funkcje poznawcze”

 

Sobota 29 maja

Po południu podczas wykładu Agnieszki Żelwetro, mieliśmy okazję dowiedzieć się więcej na temat mechanizmów neurodegeneracji , a mianowicie tego: "Jak starzeje się nasz umysł?” oraz czy to „Zmartwienie czy wyzwanie".

Następnie, dzięki wystąpieniu  Natalii Jakubowskiej, odkrywaliśmy kolejne sekrety pamięci i poznaliśmy odpowiedź na pytanie: “Czy gry wideo zmieniają nasz mózg?”

 

Niedziela 30 maja

Punktem kulminacyjnym Dni Psychologii był wykład Doktora Wojciecha Glaca- “Zakochany i podniecony mózg”, w którym prowadzący przybliżył nam temat neurobiologii miłości.

 

Całemu wydarzeniu patronowało Polskie Towarzystwa Badań Układu Nerwowego oraz Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, które ufundowało dla uczestników konkursowe nagrody książkowe.

Wydarzenie wzbudziło spore zainteresowanie, w webinarach uczestniczyły setki osób, chcących pogłębić swoją wiedzę z zakresu neuropsychologii.

Tematy, choć budzące niekiedy sporo kontrowersji, zostały przedstawione przez prelegentów w niezwykle ciekawy sposób, w oparciu o dowody naukowe, dzięki czemu ich wiedza mogła dotrzeć szerokiego grona odbiorców.
Nagrania wykładów są dostępne na fanpage’u wrocławskiego PSSiAPu
https://www.facebook.com/pssiap.wroclaw

 

Za organizację wydarzenia odpowiadały: Anna Chwalibóg, Ida Piątkowska, Ada Kurdas, Anna Jakubiec, Hania Szurmak, Monika Naglik, Olga Koszil, Michalina Płatkiewicz, Wiktoria Kostrzewa.

 

Wrocławskie Biuro PSSiAPu dziękuje wszystkim uczestnikom i zaprasza do śledzenia naszej działalności i udziału w kolejnych wydarzeniach.