Dr Jarosław Klebaniuk na czas pandemii dla Przeglądu Uniwersyteckiego

 

W Przeglądzie Uniwersyteckim ukazał się tekst dra Jarosława Klebaniuka, zawierający kilka ważnych wskazówek odnośnie tego, jak efektywnie przetrwać czas pandemii, a także wartościowe przesłanie, którego warto trzymać się w tym niełatwym dla nas wszystkich czasie.

"Epidemia kiedyś minie. Jeśli nie za kilka tygodni, to za kilka lub kilkanaście miesięcy. Niektóre doświadczenia z nią związane mogą być uciążliwe lub bolesne. Część z nas i naszych bliskich, miejmy nadzieję, że niewielka, zachoruje. Doświadczymy też różnych życiowych i zawodowych niedogodności. Jednak warto popatrzeć na ten okres także z innej perspektywy. Może okazać się korzystny dla naszego zdrowia, relacji społecznych, środowiska naturalnego i dla naszego dobrostanu psychicznego. (...)

Większa uważność na innych ludzi i zależność od ich postępowania sprawi, że zmienią się nasze relacje społeczne. Mamy okazję stać się mniej egoistyczni i bardziej szanować innych. Być może nasi bliscy staną się nam jeszcze bliżsi, a okazji do dawania i otrzymywania wsparcia społecznego będzie więcej. Izolacja fizyczna nie musi oznaczać izolacji emocjonalnej ani społecznej. Nauczymy się lepiej korzystać z komunikatorów internetowych.

Spowolnienie działania zakładów przemysłowych, osłabienie ruchu lotniczego i kołowego sprawiły, że do atmosfery uwalniane jest znacząco mniej dwutlenku węgla. Nie wiadomo, jak długo to potrwa, jednak zahamowanie efektu cieplarnianego jest korzystne nie tylko dla planety, lecz i dla nas wszystkich.

Teraz, kiedy jest nam wszystkim trudno, warto myśleć w szerszej perspektywie. Mamy szansę stać się zdrowsi, być w lepszych relacjach z ludźmi i żyć w lepszym środowisku naturalnym, a więc szczęśliwsi. A gdy obecnie jest nam ciężko na sercu, warto pomyśleć o tych milionach nieznanych ludzi, z którymi dzielimy to związane z epidemią doświadczenie. Nie jesteśmy sami. Inni są w podobnym położeniu i mogą czuć się podobnie jak my.

Epidemia stanowi wyzwanie nie tylko dlatego, że chcielibyśmy w dobrej kondycji przetrwać ten ciężki czas. Każdy z nas może także zmienić coś wyjątkowego w swoim życiu. Zastanów się, co dobrego dla Ciebie osobiście wynika z tej szczególnej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy" - pisze dr Jarosław Klebaniuk.

Link do całości tekstu: https://uni.wroc.pl/jak-sobie-radzic-w-czasach-zarazy/. Konstruktywnej lektury!

Zdj. Krzysztof Ćwik , Agencja Gazeta