Dr Katarzyna Pisanski współautorką publikacji w prestiżowym Nature Communications
Z dumą informujemy, że dr Katarzyna Pisanski z Zakładu Eksperymentalnej Psychologii Społecznej naszego Instytutu opublikowała wspólnie z prof. Davidem Reby artykuł w Nature Communications, jednym z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych na świecie. Jest to niezwykłe osiągnięcie, które nieczęsto zdarza się polskim naukowcom.
Publikacja dotyczy zagadnień wyolbrzymiania rozmiarów ciała, które jest powszechne w królestwie zwierząt. Jak wiadomo wiele gatunków wykształciło adaptacje, które pozwalają osobnikom wyglądać lub brzmieć na większych niż faktycznie są tak, by zagrozić konkurentom lub przyciągać potencjalne partnerki. Na gruncie literatury przedmiotu pozostawała jednak do rozwiązania kwestia skuteczności tego rodzaju "oszustw". Aby odpowiedzieć na pytanie odnośnie owej skuteczności dr Katarzyna Pisanski i prof. David Reby zbadali percepcję zwodniczych sygnałów głosowych dotyczących wielkości ciała u ludzi. "Badając zwodnicze sygnały u naszego gatunku, możemy odpowiedzieć na wiele ważnych pytań dotyczących zwodniczej sygnalizacji, które są trudne do rozwiązania w badaniach z udziałem zwierząt" - wyjaśnia prof. Reby. Opublikowane badanie pokazuje, że ci, którzy słuchają często przeceniają spostrzegany wzrost mężczyzn i kobiet, którzy z kolei celowo obniżają częstotliwość głosu, by brzmieć na większych. Tego rodzaju oszustwa wydają się jednak mieć w tym wypadku krótkie nogi - słuchacze nie dają się łatwo zwieść, potrafią ocenić faktyczny wzrost "oszukujących wokalistów" - prawdopodobnie z powodu ograniczeń anatomicznych takich jak długość traktu głosowego - i ostatecznie zachowują "uczciwe" wskazówki dotyczące rzeczywistych rozmiarów ciała. Badanie wskazuje również, że słuchacze względnie często wykrywają próby oszustwa, a kiedy już je wykryją, odpowiednio przekalibrowują swoje oceny wzrostu, zwłaszcza w przypadku mężczyzn oceniających wzrost innych mężczyzn.
"Nasze wyniki dostarczają unikalnego spojrzenia na ewolucyjny wyścig zbrojeń pomiędzy tymi, którzy wysyłają sygnały a tymi, którzy je odbierają" - wyjaśnia dr Pisanski. "Komunikacja głosowa często wiąże się z konfliktem interesów. Na przykład w kontekście rywalizacji pomiędzy dwoma samcami, samiec wokalizujący może odnieść korzyści poprzez wyolbrzymianie swoich rozmiarów. Jednocześnie samiec słuchający może odnieść korzyść poprzez wykrycie tego oszustwa i skorygowanie go. Nasze badania sugerują, że choć słuchacze nie dają się tak łatwo oszukać, nadal opłaca się oszukiwać."
Cały artykuł możecie znaleźć pod linkiem: https://rdcu.be/cfaCJ
Pisanski, K. & Reby, D. (2021). Efficacy in deceptive vocal exaggeration of human body size Nature Communications,12: 968, https://doi.org/10.1038/s41467-021-21008-7
Serdecznie gratulujemy!