Gratulacje od społeczności akademickiej IPs dla Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk w IPs (2008)

 

Społeczność akademicka pracowników i studentów naszego Instytutu składa serdeczne gratulacja Pani Oldze Tokarczuk, tegorocznej laureatce literackiej Nagrody Nobla. Jesteśmy dumni, że tak znamienita postać świata literatury, ale też osoba niezwykle zaangażowana społecznie i obywatelsko, posiada wykształcenie psychologiczne.

Przy tej okazji pragniemy również wspomnieć, że Olga Tokarczuk gościła w naszym Instytucie ponad dekadę temu przy okazji interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej Kobiecość – męskość. Konteksty (nie)codzienne, organizowanej z inicjatywy dr Bogny Bartosz z Zakładu Psychologii Osobowości. Tamto wydarzenie z 2008 roku okazało się być ogromnie popularne w świecie akademickim, przyciągnęło do Instytutu Psychologii ponad 80 naukowców z różnych ośrodków, brało w nim udział wielu naszych ówczesnych doktorantów, byłych i obecnych pracowników, a jego zwieńczeniem była właśnie dyskusja panelowa z udziałem Noblistki.

"Pomysł na panelistkę Olgę Tokarczuk pojawił się w rozmowie ze studentami. Ktoś zdobył numer telefonu. Noblistka przyjęła zaproszenie od razu, z radością. Przyjechała na rowerze. Z pasją, tak charakterystyczną dla jej pisarstwa erudycyjną wirtuozerią przekonywała o nieoczywistości funkcjonujących modeli, figur, szablonów kobiecości i męskości XXI wieku. Głównym oponentem w dyskusji z Olgą Tokarczuk był prof. Bogusław Pawłowski. Warto sobie wyobrazić jak wrzało…

Tamten klimat, sens prowadzonej wówczas  i ciągle aktualnej  dyskusji, także dotyczącej psychologii, wyjątkowo trafnie oddaje fragment przemówienia Noblowskiego Olgi Tokarczuk sprzed kilku dni: Marzą mi się wysokie punkty widzenia i szerokie perspektywy, w których kontekst wykracza daleko poza to, czego moglibyśmy się spodziewać. Marzy mi się język, który potrafi wyrazić najbardziej niejasną intuicję, marzy mi się metafora, która przekracza kulturowe różnice…" - wspomina dziś tamto wydarzenie dr Bogna Bartosz.

Zachęcamy do lektury całości tekstu przemówienia noblowskiego Olgi Tokarczuk.

 

Raz jeszcze z serca gratulujemy i czekamy na kolejne odsłony twórczości Pani Olgi!

 

Na zdjęciu: Olga Tokarczuk w IPs w roku 2008