Marzec miesiącem feminatywów w IPs

 

Z okazji tegorocznego Dnia Kobiet w naszym Instytucie odbyło się wydarzenie pod szyldem "FeminaTywy czyli kobiety na językach" zorganizowane przez Koło Naukowe Genderówka. Na specjalne zaproszenie odwiedziła nas dr hab. Agnieszka Małocha - Krupa z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, a nasze studentki i wykładowczynie wzięły udział w specjalnej sesji zdjęciowej.

Dr hab. Agnieszka Małocha - Krupa, która popularność w dziedzinie feminatywów zyskała głównie dzięki publikacjom takim jak "Słownik nazw żeńskich polszczyzny" (2015) czy "Feminatywum w uwikłaniach językowo-kulturowych" (2018). W pracy naukowej interesuje się na co dzień perspektywą wyznaczaną przez relacje język a kultura, badaniami nad dyskursem, lingwistyką płci oraz leksykografią i leksykologią. Obecnie kieruje Pracownią Badań nad Słowotwórstwem Nazw Żeńskich w Instytucie Filologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Na specjalne zaproszenie Genderówki wygłosiła 9 marca w naszym Instytucie wykład "Bogdanka, repasatorka, forumowiczka - o nazwach żeńskich filologicznie", w ramach którego zarysowała perspektywę stosowania feminatywów w czasie i zmieniających się okolicznościach społecznych, a także sformułowała wytyczne ich poprawności, zasadności i użyteczności. Spotkanie poprowadziła studentka V roku psychologii Aleksandra Żurowska.

 

1

 

3

 

2

 

5

 

4

 

W okresie poprzedzającym spotkanie SKN Genderówka zainicjowało również akcję publikowania na swoim fanpejdżu zdjęć naszych studentek i wykładowczyń, które jednocześnie miały okazję upublicznić swój pogląd na stosowanie feminatywów. W akcji udział wzięły: mgr Anna Cieślikdr Bianka Lewandowska, dr Magdalena Nawrat, dr Anna Oleszkiewicz, Margareta Poręba, dr Katarzyna Serafińska, Julia Skrobek i Aleksandra Żurowska. Ich krótkie wypowiedzi znaleźć można na stronie fejsbukowej SKN Genderówka.

 

Bianka

 

Magda

 

Ania

 

Margareta

 

Ja

 

Ola

 

ania

 

Julia

 

Dziękujemy za wsparcie i zainteresowanie wydarzeniem, do zobaczenia w Dzień Kobiet już za rok!

 

Grafika: Maja Rybka

Zdjęcia: Angelika Marcioch