Mgr Marta Kowal laureatką konkursu NCN Preludium

Miło nam poinformować, że nasza doktorantka mgr Marta Kowal otrzymała dofinansowanie w kwocie 198 940 zł w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki Preludium na projekt "Podnoszenie własnej atrakcyjności fizycznej - międzypłciowe i międzykulturowe porównanie". Opiekunem naukowym doktorantki jest dr hab. Piotr Sorokowski, prof. UWr.
"Od tysięcy lat człowiek był zaabsorbowany tematyką piękna. Dowodów wspierających tą tezę dostarczają starożytne kultury, m.in. egipska, grecka, rzymska (...), a także, według wielu badaczy, również kultura neandertalska (...). Nawet w dzisiejszych czasach, nie tylko zwykli ludzie ale i badacze wykazują niesłabnące zainteresowanie fenomenem urody. Wyszukanie w Google Scholar frazy „physical attractiveness” (ang. atrakcyjność fizyczna), wykaże ponad 447 000 artykułów naukowych (stan na czerwiec, 2019). Niemniej jednak, pomimo tak wielu badań przeprowadzonych w tej dziedzinie, część pytań dalej pozostaje bez odpowiedzi. Czy na całym świecie to kobiety bardziej od mężczyzn dbają o swój wygląd? Czy ludzie dbają o swój wygląd ze względów kulturowych, czy biologicznych? Czy to zachodnie media odpowiadają za zwiększenie intensywności tego rodzaju zachowań, czy może determinant należy upatrywać w ludzkiej naturze? A w końcu, kto dba bardziej o swój wygląd - przedstawiciele zachodniego świata, kultywującego młodość i urodę, mający niemalże nieograniczony dostęp do kosmetyków i salonów urody, czy może członkowie odizolowanych ludów, pozbawieni dostępu do zachodnich mass mediów, a co za tym idzie zachodniego kanonu urody (Wyspy Cooka)? (...)
Liczymy na to, że nasz projekt badawczy dostarczy odpowiedzi na następujące pytania: czy różne rodzaje zabiegów zwiększających własną atrakcyjność są rozpowszechnione na całym świecie; czy przewaga kobiet, jeśli chodzi o ich wykonywanie jest uniwersalna kulturowo; czy mężczyźni i kobiety w różnych kulturach spędzają podobną ilość czasu na dbanie o własną urodę; czy występują różnice wiekowe, tzn. czy osoby młodsze (w wieku reprodukcyjnym) wykonują więcej zabiegów poprawiania swojego wyglądu, czy może częściej robią to osoby starsze, oraz, nie mniej ważne, w jakim stopniu zachowania te wynikają ze względów kulturowych i środowiskowych, a w jakim wyznaczane są przez wrodzone mechanizmy adaptacyjne (doboru płciowego)" - czytamy w opisie projektu.
Serdecznie gratulujemy i czekamy z niecierpliwością na wyniki badań!