Społeczność akademicka IPs ze wsparciem podczas pandemii COVID-19

 

Okres pandemii COVID-19 obfituje głównie w dystans społeczny, ale nasi pracownicy i doktoranci nie zwolnili tempa. Dla psychologów sytuacje kryzysowe stanowią bowiem okazję do dzielenia się swoją wiedzą i kompetencjami w zakresie wsparcia społecznego czyli tego, do czego są zobligowani zawodowo. W ostatnich miesiącach pracownicy i doktoranci IPs prowadzili więc intensywnie badania na temat wpływu epidemii COVID-19 na funkcjonowanie psychospołeczne, wypowiadali się w prasie, a także angażowali w akcje wsparcia psychologicznego w ramach działań indywidualnych oraz działań Pracowni HR i Pracowni Konsultacji i Poradnictwa Psychologicznego.

Dr Agnieszka Widera - Wysoczańska z Zakładu Psychologii Klinicznej i Zdrowia naszego Instytutu komentowała początki pandemii dla Gazety Wyborczej, zwracając m.in. uwagę na kwestie związane z postrzeganiem czasu przez pacjentów. Jej wypowiedź znaleźć można w tekście pod tytułem "Czas to kolejna ofiara koronawirusa": https://wyborcza.pl/7,156282,26007597,dlaczego-tak-wyraznie-pamietamy-poczatek-pandemii-a-potem-wszystko.html

Mgr Michał Misiak, nasz doktorant, wypowiadał się na łamach Tygodnika Powszechnego na temat ewolucyjnych korzeni reakcji na chorobę i możliwość zarażenia się. W tekście "Te wstrętne wydzieliny" argumentuje, że choroby infekcyjne mają wpływ na nasze zachowania społeczne, a nawet osobowość: https://www.tygodnikpowszechny.pl/te-wstretne-wydzieliny-163468. Z kolei w opublikowanym w Dwutygodniku artykule autorstwa Marty Sapały komentuje, powołując się na wyniki swoich badań nad wzorcami konsumpcji podczas pandemii, zjawisko tzw. paniki zakupowej: https://www.dwutygodnik.com/artykul/8988-zapasy.html?print=1.

W ramach działalności społecznej dr Agnieszka Nomejko z Zakładu Psychologii Klinicznej i Zdrowia naszego Instytutu współtworzyła i koordynowała akcje bezpłatnych konsultacji psychologicznych dla pracowników ochrony zdrowia, osób pozostających w kwarantannie oraz osób doświadczających kryzysu w związku z pandemią. Działania miały miejsce w Centrum Psychoterapii Poznawczo - Behawioralnej we Wrocławiu: https://www.facebook.com/centrumpsychoterapiipoznawczobehawioralnej/photos/a.584557694907909/3255843364445982/?type=3&theater. Ponadto uczestniczyła aktywnie w inicjatywie społecznej o nazwie #chronię medyka, w ramach której przekazano placówkom ochrony zdrowia we Wrocławiu około 5000 przyłbic i kilkaset adapterów do respiratorów: https://www.facebook.com/chroniemedyka/?hc_location=ufi.

W czasie pandemii COVID-19 intensywnie działały przy naszym Instytucie Pracownia HR, znajdująca się pod opieką dr Magdaleny Ślazyk - Sobol z Zakładu Psychologii Zarządzania oraz Pracownia Konsultacji i Poradnictwa Psychologicznego, opiekunką której jest dr Marta Kochan - Wójcik z Zakładu Psychologii Klinicznej i Zdrowia. Studentki i studenci zaangażowani w działalność Pracowni HR przez kilka miesięcy prowadzili nieodpłatne sesje dotyczące odporności psychicznej i radzenia sobie ze stresem podczas pandemii, a także szeroko zakrojone działania coachingowe zarówno dla studentów Uniwersytetu Wrocławskiego, jak i mieszkańców Wrocławia. Wspomagali również osoby potrzebujące w trudnej sytuacji utraty i poszukiwania pracy. Na stałe w działania Pracowni zaangażowani byli nasi absolwenci mgr Izabela Boral, mgr Sylwia Nawalicka i mgr Michał Pieniak, a także studentka IV roku psychologii Marta Urbańska.

Jesteśmy przekonani, że zaangażowanie naszej społeczności akademickiej było atrakcyjną i ważną formą wsparcia lokalnej społeczności oraz studentów w tym trudnym czasie pandemii. Natomiast prowadzone przez naszych pracowników i doktorantów badania (o których będziemy jeszcze pisać) z pewnością przyczynią się w przyszłości do lepszego zrozumienia krytycznych okoliczności pandemicznych oraz ich wpływu na ludzką psychikę i zachowania społeczne.

 

Fot. Patrycja Dzwonkowska