Tydzień Równości w IPs

W dniach od 31 maja do 7 czerwca 2019 w naszym Instytucie odbył się Tydzień Równości, mający na celu promowanie równości i rozpowszechnianie rzetelnej wiedzy na temat osób LGBT+. Co roku w czerwcu społeczność LGBT+ świętuje Pride Month (Miesiąc Dumy), upamiętniający zamieszki, które wybuchły w pubie Stonewall w 1969 roku na tle dyskryminacji mniejszości seksualnych. Podczas Pride Month na całym świecie mają miejsce liczne tęczowe wydarzenia, takie jak festiwale, marsze i parady równości, koncerty czy prelekcje. Z tej okazji Koło Naukowe Seksuologii im. Michaliny Wisłockiej, działające przy Instytucie Psychologii pod opieką dr Doroty Chmielewskiej - Łuczak, postanowiło zaangażować się w podobne działania. Członkinie i członkowie KNS zorganizowali więc cykl otwartych wykładów i warsztatów oraz pokaz filmu “Artykuł osiemnasty”. Dodatkowo na korytarzu funkcjonowało Tęczowe Stoisko, gdzie można było częstować się ciastami i zaopatrzyć w tęczową przypinkę.
31 maja dr Agnieszka Nomejko, certyfikowana seksuolog kliniczna, psychoterapeutka i biegła sądowa z zakresu seksuologii, wygłosiła wykład na temat różnych oblicz nieheteronormatywności. Poruszyła zagadnienia związane z różnorodnością tożsamości psychoseksualnych z perspektywy seksuologicznej, szczególną uwagę poświęcając transpłciowości i niebinarności płciowej. 4 czerwca mgr Paweł Jankowski, psychoterapeuta integratywny, specjalista rekomendowany przez Kampanię Przeciw Homofobii i kierownik Wrocławskiej Psychoporadni, poprowadził wykład pt. "Psychoterapia LGBT, czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o psychologicznym funkcjonowaniu osób LGBT". Podzielił się swoimi doświadczeniami z pracy z klientami należącymi do społeczności LGBT+ i odpowiedział na wiele nurtujących widownię pytań dzięki interaktywnym możliwościom technologicznym wykładu. 5 czerwca dr hab. Dorota Majka-Rostek prof. UWr, kierowniczka Zakładu Socjologii Płci i Rodziny oraz autorka wielu publikacji na temat społecznych aspektów homoseksualności, zaprezentowała wykład dotyczący sytuacji osób homoseksualnych w Polsce. Powoływała się na aktualne badania socjologiczne oraz własne doświadczenia w pracy z osobami LGBT+, a w szczególności z homoseksualnymi mężczyznami po 50. roku życia.
5 czerwca dwie członkinie KNS - Dominika Kotschy i Anna Pawłowska przeprowadziły warsztaty pt. “Reprezentacja osób LGBT+ na ekranie”. Skupiły się na portretach osób nieheteronormatywnych w filmach i serialach, podejmując zagadnienia związane ze statystykami, najważniejszymi pojęciami czy motywami fabularnymi. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość podzielenia się własnymi przemyśleniami na temat znaczenia i funkcji reprezentacji, stereotypów, a także tego, jak powinna wyglądać korzystna reprezentacja. 6 czerwca Alina Szeptycka i Anna Smarzyńska, aktywistki i współzałożycielki stowarzyszenia Kultura Równości, organizatorki Wrocławskich Marszów Równości oraz edukatorki antydyskryminacyjne, zorganizowały czterogodzinne warsztaty antydyskryminacyjne. Zajęcia miały na celu zwrócenie uwagi na problem stereotypów i uprzedzeń dotyczących wielu sfer życia, m.in. tych związanych z płciowością czy seksualnością. Poprzez liczne grupowe zadania i dyskusje uczestnicy mogli w bezpiecznej atmosferze podzielić się własnymi refleksjami i doświadczeniami. Na finał i podsumowanie Tygodnia Równości, za zgodą twórców, odbył się pokaz filmu “Artykuł osiemnasty”. Dokument ten w niezwykle poruszający sposób dotyka tematu braku równości małżeńskiej w Polsce, ukazując sytuację osób LGBT+ w naszym kraju oraz portrety tych par, które zdecydowały się wyjechać.
Dziękujemy za liczną obecność na spotkaniach, zainteresowanie oraz ciepłe słowa wsparcia dla całej inicjatywy.