Wiosenny LARP psychologiczno-historyczny przy IPs

 

Przy wsparciu Instytutu Psychologii już od kilku lat organizowany jest wiosną psychologiczno-historyczny Larp, którego akcja rozgrywa się w niedalekiej przeszłości naszego miasta, w latach 20., 30. i 40. XX wieku, w okołowojennych realiach ówczesnego Breslau. Tegoroczna piąta edycja odbyła się w sobotę 6 kwietnia pod hasłem"Breslau 1941. Ab Ovo". Była okazją do przyjrzenia się niełatwej historii samego Wrocławia i jego mieszkańców, trudnych decyzjom, wyborom i historycznym uwikłaniom. Koordynatorką wydarzenia jak zawsze była dr Dorota Chmielewska - Łuczak z Zakładu Psychologii Rozwoju.

 

Motywem osiowym tegorocznej edycji stał się motyw dzieci oraz refleksja nad kształtowaniem nowych pokoleń. Fabularnie Larp był więc tym razem opowieścią o dzieciach w III Rzeszy. Odgrywany w czasie jego trwania fragment historii dotyczył bezpośrednio założonego przez Himmlera stowarzyszenia Lebensborn, oficjalnie zarządzającego wówczas ośrodkami dla samotnych matek, a także organizującego grabież dzieci z podbitych krajów. Larp traktował o  zbrodni popełnianej na dzieciach, na ich rodzicach, a także o całej machinie zła na którą się składała praca wielu ludzi. Przyświecało mu motto "Ręka nad kołyską, to ręka, która rządzi światem", które spajało obie warstwy: warstwę psychologiczną z warstwą historyczno-polityczną.

 

Larp rozgrywał się w budynku Małego Domku i na dziedzińcu Instytutu Psychologii. Współorganizowany był przez stowarzyszenie Creatio ex Nihilio, OstrowskąGrupę Rekonstrukcji Historycznej, a brali w nim udział także nasi studenci i absolwenci. Wzięło w nim udział około 80 osób.

 

 

Fotorelację z wydarzenia przygotowała Renata Adamus (link)