Wizyta Profesora Roberta Sternberga w IPs

Mijający semestr letni zakończył się wizytą w naszym Instytucie światowej sławy psychologa Profesora Roberta Sternberga. Profesor Sternberg przyjechał do naszego Instytutu na zaproszenie dr hab. Piotra Sorokowskiego, prof. UWr.

Prof. Robert J. Sternberg jest profesorem psychologii na Uniwersytecie Cornella i honorowym profesorem psychologii na Uniwersytecie w Heidelbergu w Niemczech. Jest autorem powszechnie uznawanych teorii np. Trójczynnikowej Koncepcji Miłości, Teorii Kreatywności oraz Triarchicznej Teorii Inteligencji. Profesor Sternberg został wymieniony w raporcie APA Monitor on Psychology jako jeden ze 100 najlepszych psychologów XX wieku oraz w raporcie Archives of Scientific Psychology autorstwa Dienera i współpracowników jako jeden z 200 najlepszych psychologów współczesnej ery.  Według Google Scholar był cytowany ponad 210 000 razy, a indeks Hirscha ma równy 222. Otrzymał około dwóch tuzinów krajowych i międzynarodowych nagród, w tym Nagrodę Grawemeyer'a w dziedzinie psychologii oraz Nagrody Jamesa McKeena Cattella i Williama Jamesa.

 

20 czerwca 2023 odbyła się uroczystość, w trakcie której Robert Sternberg odebrał Honorową Nagrodę im. Williama Sterna. Nagroda ta przyznawana jest przez Radę Naukową Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego osobom, które w sposób wybitny oraz niepowtarzalny przyczyniły się do rozwoju psychologii jako nauki, a także wywarły wpływ na całą rzeszę badaczek i badaczy z obszaru psychologii i dziedzin pokrewnych. Uroczystość poprowadziła dr Marta Kowal. Zgromadzona licznie publiczność wysłuchała również wykładu naszego gościa pt. "The Nature of Love". Wykład spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem i wzbudził liczne pytania i komentarze.

 

IMG-20230623-WA0014

20230620_155811

 Nasi Doktoranci mieli również niezwykłą możliwość, aby podczas specjalnie z tej okazji zorganizowanego spotkania, porozmawiać z prof. Sternbergiem na temat swoich projektów badawczych. Spotkanie to było niezwykle inspirujące i stymulujące pracę naukową młodych naukowców.

 

IMG-20230625-WA0011

Wizyta była dla całej naszej społeczności niezapomnianym i inspirującym przeżyciem. Dziękujemy i liczymy na ponowny przyjazd Profesora Sternberga do naszego Instytutu!