Informacje bieżące
Instytut Historii Sztuki informuje, że kwartalnik naukowy "Quart" (ISSN 1896-4133 oraz e-ISSN 2449-9285) wydawany przy współudziale Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych był w okresie od 1 października 2022 roku do 30 września 2024 roku dofinansowany kwotą 20 tys. zł ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu pod nazwą Rozwój Czasopism Naukowych, nr projektu RCN/SP/0550/2021/1.
Kwotą dofinansowania objęte zostały:
1. Tłumaczenia artykułów naukowych i publikowanie ich w kolejnych numerach czasopisma
2. Działania związane z upowszechnianiem artykułów naukowych oraz informacji o czasopiśmie.
Rozstrzygnięcie IX Konkursu im. Prof. Mieczysława Zlata
PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA JURY IX EDYCJI KONKURSU NA PRACE NAUKOWE MŁODYCH HISTORYKÓW I HISTORYCZEK SZTUKI ZORGANIZOWANEGO PRZEZ FUNDACJĘ IM. PROFESORA MIECZYSŁAWA ZLATA W 2025 ROKU
21 maja 2025 r. odbyło się posiedzenie Jury IX edycji konkursu na prace naukowe młodych historyków i historyczek sztuki, zorganizowanego przez Fundację im. Profesora Mieczysława Zlata. W skład powołanego przez Radę Fundacji Jury konkursu weszli:
dr hab. Piotr Oszczanowski, prof. w UWr
prof. dr hab. Marek Walczak, UJ
dr Jacek Witkowski, docent w UWr.
Członkowie Jury na Przewodniczącego wybrali prof. dr. hab. Marka Walczaka.
Na konkurs wpłynęły cztery prace niepublikowane (trzy doktorskie i jedna magisterska). Jury wyłoniło dwoje laureatów IX edycji konkursu, uznając wysoki walor naukowy zgłoszonych przez nich prac naukowych. Zdecydowano o podzieleniu sumy nagrody i przyznaniu dwóch nagród równorzędnych (zgodnie z brzmieniem § 4 Regulaminu Konkursu).
Nagrodzono następujące prace doktorskie:
- Hubert Ludomir Baumann, Fundacje linii słobickiej rodu zu Dohna w Prusach w okresie nowożytnym (promotor prof. dr hab. Tomasz Torbus, UG). Do niekwestionowanych walorów tej dysertacji należą: rozległe spektrum chronologii i topografii tematu badawczego (od roku 1483 do 1728 r. i gruntownie przebadanego obszaru Prus Wschodnich), bardzo wnikliwe kwerendy archiwalne, efektywność badawcza analiz stylistycznych oraz proweniencyjnych, przekonywujące atrybucje oraz walory językowe. Wartość nowych ustaleń naukowych oraz przekonujących atrybucji sprawia, że dysertację tę możemy z pełnym przekonaniem i uzasadnieniem rekomendować nie tylko do nagrody w IX edycji Konkursu, ale także do druku w postaci monografii.
- Monika Czapska, Kontakty artystyczne Prus Krzyżackich z Czechami w 2 połowie XIV i 1 poł. XV wieku(promotor dr. hab. Andrzej Woziński, prof. UG). Praca wyróżnia się szerokością spojrzenia na sprawy artystyczne w Państwie Krzyżackim, trafnością obserwacji, erudycją, a także literackim ujęciem. Autorka podjęła się trudnego zadania, wchodząc na teren stosunkowo słabo rozpoznany, a najeżony problemami natury metodologicznej. Państwo Krzyżackie jest bowiem przykładem mitu historiograficznego, w ramach którego przez długi czas budowana była narracja o zakonnikach jako forpoczcie cywilizacji zachodniej, wprowadzających jej osiągnięcia na ziemie pogańskich Prusów, z drugiej zaś o butnych i okrutnych rycerzach niosących śmierć i zniszczenie Polakom. Dopiero w roku 1995 ukazał się przełomowy artykuł Mariana Kutznera rysujący trafną wizję fundacji artystycznych zakonu jako środka budowania zależności feudalnej i realizowania utopijnej wizji Państwa Bożego na ziemiach rządzonych przez rycerzy Chrystusa. Dr Czapska wpisała zjawiska stylowe w szeroki kontekst socjologiczny Prus Krzyżackich w 2 poł. XIV i 1 poł. XV w., dowodząc jak różne czynniki decydowały o przejmowaniu wzorców z Pragi, „złotego miasta” Luksemburgów. Wielkie uznanie należy się Autorce za przekonującą próbę odpowiedzi jakie były „ośrodki dyfuzji” i „kanały transferu” zjawisk stylowych, a także rola „agentów”, czyli konkretnych osób. Rozprawa dr Moniki Czapskiej wpisuje się doskonale w szeroki nurt badań nad oddziaływaniem Czech jako najważniejszego w Europie Środkowej ośrodka artystycznego na przełomie XIV i XV w., z którego wywodzi się tzw. „styl piękny”.
prof. dr hab. Marek Walczak (przewodniczący Jury)
dr hab. Piotr Oszczanowski, prof. UWr
dr Jacek Witkowski, docent UWr