studia licencjackie
Studiowanie historii sztuki we Wrocławiu – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi (studia licencjackie)
Czy trzeba wcześniej znać historię sztuki?
Nie. Program studiów jest tak ułożony, że wszystkiego uczymy od podstaw, zatem przede wszystkim wymagamy chęci do systematycznej nauki oraz otwartości na nowe treści. Jednocześnie uczestnicy i uczestniczki Olimpiady Artystycznej (sekcja plastyczna) bardzo mile widziani – Państwa wiedza na pewno się przyda.
Czy trzeba zdawać na maturze historię sztuki lub historię?
Nie. Zgodnie z zasadami przy rekrutacji bierzemy pod uwagę wyniki z pisemnej matury z języka polskiego, języka obcego nowożytnego oraz dowolny przedmiot (pisemny) inny niż te dwa wcześniej wymienione. Może być to więc np. historia, ale i matematyka czy geografia.
Czy trzeba być po klasie o profilu humanistycznym?
Nie. Wiedza z języka polskiego czy historii, podobnie jak znajomość języków obcych na pewno się przydadzą, ale ponieważ wszystkiego uczymy od podstaw, to nie trzeba być po klasie humanistycznej, a nawet liceum ogólnokształcącym.
Jakie są progi punktowe? Ile kandydatek i kandydatów na jedno miejsce? Jaki jest limit?
Próg punktowy w 2024 – 151 punktów
Kandydatów i kandydatek na jedno miejsce w 2024 – 3,1
Limit miejsc w roku 2025 – 74 (dla osób z nową maturą)
Na podstawie tych danych oraz np. wyników z próbnej matury można oszacować swoje szanse, więcej szczegółów tu:
https://rekrutacja.uni.wroc.pl/kierunek/historia-sztuki-i-stopnia-stacjonarne/#zasady
Czy są to studia dla osób po liceum plastycznym?
Zdecydowanie tak. Państwa wiedza na temat kompozycji dzieła sztuki czy kolorystyki oraz terminologii sztuk plastycznych na pewno się przyda.
Czy pierwszy rok jest trudny?
Nie jest trudny, ale wymaga systematycznej pracy, bo opiera się na zajęciach o charakterze ćwiczeniowym. W pierwszej sesji (styczeń/luty) nie ma żadnych egzaminów, tradycyjnie więc nasi studenci i studentki I roku mają długie ferie zimowe.
Czy na tych studiach jest możliwy kontakt z dziełami sztuki „na żywo”?
Zdecydowanie tak.
Nacisk na „żywy” kontakt z dziełem sztuki jest ważnym elementem naszego programu. Dlatego co roku studenci i studentki obowiązkowo jadą na tygodniowy objazd po różnych częściach Polski, zaś na II roku na obóz inwentaryzatorski. Do tego już od pierwszego roku niemalże na wszystkich przedmiotach odbywają się wycieczki i zajęcia terenowe w muzeach i innych obiektach. Organizujemy także szkoły letnie, ostatnio np. w Grecji.
Co można robić po tych studiach?
Są dwie ścieżki. Pierwsza to praca związana z historią sztuki, a więc różne działy muzeów, galerii sztuki, domów aukcyjnych czy urzędów ochrony zabytków, a do tego media (również społecznościowe) związane ze sztuką i kulturą oraz oczywiście praca naukowa.
Druga to praca w szeroko pojętej branży kreatywnej, gdzie przydaje się wiedza na temat wizualności lub wykształcenie humanistyczne.
Jakie są możliwości aktywności studenckiej na tym kierunku?
Przede wszystkim za pomocą Koła Naukowego Studentów Historii Sztuki, które organizuje wycieczki, wystawy i konferencje, w tym coroczną konferencję „Odlot. Nowe tematy historii sztuki”.
Więcej na Instagramie i Facebooku Koła:
https://www.instagram.com/knshs.uwr
https://www.facebook.com/knshs.uwr
Czym studia te różnią się od studiów na ASP?
Na historii sztuki nie uczymy się malować, rzeźbić czy projektować budynków, ale nabywamy umiejętności analizy i opisu dzieł sztuki.
Czym studia te różnią się od innych kierunków humanistycznych?
Wbrew pozorom podczas studiów z historii sztuki nie zajmujemy się tylko przeszłością, a więc dziejami obrazów, rzeźb, architektury czy filmów, ale także tym, jak one nadal na nas działają. Ponadto, ze względu na rozwijające się obecnie muzea i galerie sztuki współczesnej, kładziemy nacisk na sztukę współczesną, właściwie już od I roku. Do tego studia te są ze swojej natury bardzo „międzynarodowe” – sporo miejsca poświęcamy sztuce całej Europy (i nie tylko) oraz kładziemy nacisk na program Erasmus+, żeby umożliwić wyjazdy na studia czy praktyki np. do Niemiec, Włoch czy Francji.
Na ile studia te odpowiadają na współczesne potrzeby związane z historią sztuki?
Duży nacisk w programie studiów położono na cyfrowe techniki dokumentacji zabytków oraz elementy humanistyki cyfrowej.
Czym studia na historii sztuki różnią się od tych w innych miastach?
Ciekawy i przekrojowy program studiów („od starożytności do współczesności”), dobra baza wypadowa np. do Pragi, Berlina, Drezna i Wiednia, do tego sporo tanich lotów z naszego lotniska, mocno promowany program Erasmus+ umożliwiający wyjazd na studia czy praktyki za granicą.
Czy studia te są dobre jako drugi kierunek? Czy można pogodzić je z pierwszym kierunkiem?
Dwa razy tak.
Po pierwsze, w znakomity sposób uzupełniają wiedzę na temat historii sztuki i wizualności, co przydaje się większości humanistów i humanistek, ale i jest ciekawe dla osób o innych zainteresowaniach. Po drugie, wiedząc o tym, że sporo naszych studentów i studentek to „drugokierunkowcy”, nasi prowadzący oraz sekretariat starają się być elastyczni i pomocni, żeby udało się pogodzić plany zajęć.
Czy na tych studiach dominuje sztuka śląska?
Nie.
Ze względu na przekrojowy program studiów, od starożytności aż do sztuki XXI wieku, zarówno tej powszechnej, jak i polskiej, sztuka śląska się pojawi, ale nie dominuje.
Czy decydując się na te studia trzeba umieć rysować?
Nie.
Studia te uczą analizy, opisu i interpretacji dzieła sztuki, a nie jego rysowania, choć oczywiście to (umiejętność ta) się przydaje.
Jakie języki obce są nauczane na tych studiach?
Języki obce są do wyboru – z reguły nasze studentki i studenci najczęściej wybierają język angielski, ale można też wybrać francuski, niemiecki czy włoski.
Dodatkowo częścią programu studiów są zajęcia z łaciny.
Czy można kontynuować historię sztuki we Wrocławiu po studiach licencjackich?
Tak, mamy studia magisterskie.
Więcej informacji tutaj: https://rekrutacja.uni.wroc.pl/kierunek/historia-sztuki-ii-stopnia-stacjonarne/