studia magisterskie
Studiowanie historii sztuki we Wrocławiu – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi (studia magisterskie)
Czy trzeba kończyć historię sztuki (licencjat) we Wrocławiu?
Nie.
Serdecznie zapraszamy absolwentów i absolwentki studiów z historii sztuki I stopnia z innych polskich miast. To dobrze postudiować w różnych miejscach, bo dzięki temu możemy poznać różne sposoby oraz podejścia do historii sztuki.
Zapraszamy również absolwentów i absolwentki kierunków pokrewnych, takich jak np. historia, archeologia, różnego rodzaju filologie, kulturoznawstwo. Absolwenci i absolwentki kierunków artystycznych również są mile widziani.
Czym studia na historii sztuki różnią się od tych w innych miastach?
Sympatyczni wykładowcy otwarci na różnorodne i nietuzinkowe tematy prac magisterskich, ciekawy program studiów, dobra baza wypadowa np. do Pragi, Berlina, Drezna i Wiednia, do tego sporo tanich lotów z naszego lotniska, mocno promowany program Erasmus+ umożliwiający wyjazd na studia czy praktyki za granicą.
Na jakie tematy można pisać pracę magisterską?
Właściwie na każdy – jeśli jest związany ze sztuką lub szeroko pojętą wizualnością oraz poprawny metodologicznie.
Nasz instytut jest znany z ogromnej otwartości prowadzących na różnorodne tematy prac magisterskich. Najlepiej sprawdzić tematy obronionych już prac magisterskich, które są dostępne tu:
Jakie są dostępne specjalizacje na studiach magisterskich z historii sztuki?
Są dwie specjalizacje: Sztuka dawna i nowa: architektura i urbanistyka – badania i ochrona oraz Sztuka dawna i nowa: badania i promocja z elementami cyfrowej humanistyki.
Czy na tych studiach dominuje sztuka śląska?
Nie. Na studiach magisterskich nie ma zajęć kursowych z kolejnych epok, zatem sztuka śląska trafia się tylko na wykładach monograficznych, zajęciach fakultatywnych i seminariach magisterskich, które są oczywiście do wyboru.
Co można robić po tych studiach?
Są dwie ścieżki. Pierwsza to praca związana z historią sztuki, a więc różne działy muzeów, galerii sztuki, domów aukcyjnych czy urzędów ochrony zabytków, a do tego media (również społecznościowe) związane ze sztuką i kulturą oraz oczywiście praca naukowa.
Druga to praca w szeroko pojętej branży kreatywnej, gdzie przydaje się wiedza na temat wizualności lub wykształcenie humanistyczne.
Obowiązkowe praktyki zawodowe (pierwszy rok studiów magisterskich) dają pogląd na temat pracy zawodowej np. w muzeum i pozwalają zastanowić się nad własną ścieżką kariery.
Czy można kontynuować studia po studiach magisterskich?
Tak – zapraszamy do naszej szkoły doktorskiej.
Więcej informacji tutaj: https://rekrutacja.uni.wroc.pl/kierunek/nauki-o-sztuce/