Czytane na ostro

 

Do znanego z pism legendarnego krytyka muzycznego słuchania na ostro, studentki i studenci muzykologii we Wrocławiu zaproponowali dołączyć nową praktykę – czytania na ostro. Cóż ona oznacza? Bynajmniej nie małostkowość czy napastliwość, lecz przekonanie, że o bliskich nam ideach muzycznych zawsze rozmawiać musimy żarliwie, dogłębnie i bez taryfy ulgowej.

Zapraszamy do lektury zbioru recenzji książek o muzyce napisanych, zredagowanych i złożonych przez studentów I roku muzykologii II stopnia. Teksty powstały w ramach zajęć z dziennikarstwa muzycznego i obejmują szeroki wachlarz opinii na różnorodne tematy. Wśród nich znajdziemy portrety wybitnych postaci muzyki współczesnej i sztuki dźwięku, meandry polskiej sceny muzyki rozrywkowej – od Andrzeja Zauchy po twórczość Agnieszki Osieckiej, a także wyspecjalizowane zagadnienia pedagogiki muzycznej. Dzięki temu zbiorowi recenzji każdy może nadrobić swoje czytelnicze zaległości i zapoznać się z opiniami studentów muzykologii dotyczącymi wspomnianych publikacji.

 

Zajęcia z dziennikarstwa muzycznego stanowią wraz z krytyką muzyczną na studiach II stopnia blok przedmiotów rozwijających umiejętności tworzenia tekstów o różnorodnych gatunkach muzycznych.