Praktyki terenowe
Po pandemicznym roku przerwy wróciliśmy do Starych Bogaczowic! Studenci i studentki z II i I roku pod opieką dr. Artura Boguszewicza i dr Janiny Radziszewskiej z zapałem zagłębili się w realny świat w ramach zajęć „Badania empiryczne – Ćwiczenia terenowe”! Czas spędzony w dawnej wsi cystersów z Krzeszowa, a na przełomie XIX i XX wieku „Zdroju”, stał się okazją do zapomnienia o życiu wirtualnym! W cyklu, który chcemy Państwu zaprezentować, studenci i studentki etnologii i antropologii kulturowej podzielą się swoimi pasjami, spostrzeżeniami i efektami rozmów z mieszkańcami gminy Stare Bogaczowice.
Zaczynamy od wpisu Marcela Frąckowiaka, studenta I roku, który z akordeonem na plecach wyruszył na poszukiwanie kultury muzycznej Starych Bogaczowic.
W drugiej odsłonie naszego cyklu o tegorocznych praktykach w Starych Bogaczowicach zapraszamy do wód! Oto, czego w trakcie rozmów z mieszkańcami na temat barwnej historii „fontanny młodości” dowiedziała się Paulina Florek, studentka II roku.
W trzeciej części relacji odwiedzamy wraz z Darią Majewską i Bartoszem Ławickim z II roku cmentarz ewangelicki w Gostkowie.
Uwadze naszych studentów i studentek nie umknęły również zabytki techniki. Historia młyna holenderskiego w Starych Bogaczowicach nie jest dobrze znana, w związku z czym informacje zasłyszane od mieszkańców przez Bartosza Ławickiego z II roku zostały uzupełnione analizą dostępnych źródeł - o tym w czwartej części sprawozdania terenowego.
Studenci i studentki II roku w trakcie badań empirycznych w Starych Bogaczowicach zwrócili uwagę na pewien kontrast pomiędzy tym, co zniszczone i stare, a tym co zadbane i nowe. Postanowili więc się dowiedzieć, jak ta miejscowość wyglądała kilkadziesiąt lat wcześniej.
A na zakończenie relacji terenowej, dzielimy się lokalnym przepisem na napój zwany bałabasem.
Na marginesie relacji z praktyk terenowych w Starych Bogaczowicach warto wspomnieć, że w lipcu prowadzone były także pod kierunkiem dr. Artura Boguszewicza prace archeologiczne na pobliskim zamku Cisy.